|

Duyurular

2016 ABU MBA Mezuniyet Töreni coşkuyla gerçekleştirildi

Antalya Bilim Üniversitesi (UAÜ) İşletme Tezsiz Yüksek Lisans (Master of Business Administration / MBA) programını başarıyla tamamlayan 51 öğrenci, düzenlenen törenle diplomalarını aldı. UAÜ Konferans Salonu’nda düzenlenen törende öğrencileri aileleri ve çocukları yalnız bırakmadı. Tamamı üst düzey yönetici, işletmeci, özel sektör çalışanı ve memur olan 51 öğrenci bir buçuk yıl süren eğitimin ardından yüksek lisans diploması kazanma hakkına sahip oldu. Bu dönem birinciliğini şu üç isim paylaştı: Neşe Toksöz, Mutluhan Yakar ve Çağlar Yüksel. MBA dönem birincileri diploma ve plaketlerini UAÜ Rektörü Prof. rector'nin elinden aldı. Üçüncü dönem öğrencileri 43 yüksek onur belgesi ve 4 onur belgesi ile bugüne kadar ki en başarılı MBA öğrencileri oldu.

Törende konuşan UAÜ Rektörü Prof. rector üçüncü mezunları vermenin gururunu yaşadıklarını ifade etti. Mezun olan öğrencilere yeni hayatlarında başarılar dileyen Prof. Göktepe, öğrencilerinin birbirleriyle olan diyaloglarını koparmamasını istedi. Göktepe, “Başarı bütüncüldür, başarı hepimizin, başarı hepinizindir. Sizden şöyle bir talepte bulunmak istiyorum, aşağıdan gelecek bu aile mensubu öğrencilerimizle lütfen meslekleriniz, sahalarınızla ilgili işbirliği halinde olun. Aşağıdan gelen arkadaşlarımıza yol açalım, yardımcı olalım, destek olalım. Çünkü profesyonel hayat, malumunuz network. Bu vesile ile hocalarımızı huzurlarınızda tebrik ediyor, sizlere de başarılarınızın devamını diliyorum.” şeklinde konuştu.

Özel bir şirkette yönetici olarak çalışan ve 4.0 ortalama ile 2015 ABU MBA dönem birincisi olan Ceren Arslan da törene katılanlar arasındaydı. Kısa bir konuşma yapan Arslan, geçen seneki başarısının karşılığını iş hayatında fazlasıyla aldığını belirterek, yeni mezunları tebrik etti.

 

Doç. Dr. Avşar: ‘Uğur getirdiniz’
Enstitü Müdürü Doç. Dr. Veysel Avşar, “Bugün geldiğimiz nokta 2011 yılındaki hayallerimizin oldukça ötesinde bir nokta.” diyerek şöyle konuştu: “Bugün dünya standardında bilim ve eğitim üreten, 90 farklı ülkeden öğrenciye ve 30 farklı ülkeden hocaya ev sahipliği yapan dünya standardında bir üniversite olduk. Uluslararası adını da içselleştirmiş, gerçekten global bir kampüs kurmuş bir üniversite olduk. Açıkçası sizler de MBA diplomanızla dünya standardına bir MBA diploması aldığınızı da bilmenizi isterim. Sizler üçüncü MBA mezunları olarak benim için ayrıca özelsiniz, zira size ders anlatmaya başladığımda yardımcı doçenttim, dönemim ortasında doçent oldum. Ayrıca iki çocuk babasıydım, dönemim ortasında üç çocuk babası oldum. Sizler bana birçok alanda uğur getirdiniz.”

ABU MBA Öğretim üyeleri Doç. Dr. Veysel Avşar, Yrd. Doç. Dr. Işılay Talay Değirmenci, Yrd. Doç. Dr. Hadi Yektaş, Yrd. Doç. Dr. Zübeyr Yıldırım da birer konuşma yaparak, MBA mezunlarını önce tebrik, ardından diplomalarını Rektör Prof. Göktepe ile birlikte takdim ettiler.

‘Hedeflediğim daha fazlasını elde ettim’
MBA programını birincilikle bitiren öğrenciler diploma ve plaketini aldıktan sonra duygu ve düşüncelerini paylaştı. Kürsüye ilk gelen Neşe Toksöz, “Kurmuş olduğumuz iletişim ağı ve networkü uzun yıllar sürmesini temenni ediyorum.” Temennisinde bulunarak şunları söyledi: “Programa başlarken hedeflediğim ne varsa çok daha fazlasını elde ettim ve tahmin ettiğimden daha donanımlı hale geldim. Bu süreçte sadece en güncel akademik bilgiyi edinmedik, hocalarımızın kitap ve program önerileri, çok samimi bir şekilde paylaştıkları Amerika tecrübeleri, seçkin konuşmacı serisindeki paylaşımlar MBA programını mekanik olmaktan uzak, sosyal, dinamik, eğlenceli bir aktivite haline dönüştürdü. Belki de 5 yıl sonra Executive MBA için üniversitemizin kapısını çalıyor ve bir araya geliyor olacağız.”

Diğer birinci Çağlar Yüksel, sektörden konuşmacıların tecrübelerini paylaşmaları kendilerine çok faydalar sağladığını vurgulayarak düşüncelerini şu sözlerle özetledi: “İşletme alt yapısı haricinde iş hayatında bulunan profesyonellere yönelik seçmeli derslerin olması, örneğim, liderlik, tedarik zinciri, uluslararası finans vb. dersler sadece işletme için değil tüm çalışanlara hitap eden bir uygulama var. Bunu yapan başka bir üniversite yok.”

Ders içerisinde işlenen güncel konuların, hayata bakışını değiştirdiğini paylaşan üçüncü dönem birincisi Mutluhan Yakar, “Okuduğumuz haber, incelediğimiz yazıları bile artık farklı görmeye, düz bir yazı gibi değil, bize ne kazandırıyor gibi görmeye başladık. Programa başlarken sadece bir yüksek lisans olarak düşünürken şimdi profesyonel iş hayatına adım atmanın ilk basamağı gibi görüyorum.” dedi.

Diplomalarını alan yönetici adayları öğretim üyeleriyle birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi. Yeni mezunlar ardından keplerini havaya fırlattı.

ABD’de ders gördüler

MBA İdari Koordinatörü Sinan Büyükata, MBA programı çerçevesinde her dönem ABD’ye uygulamalı derse gidildiğini, bu dönem öğrencilerinin de ABD’nin California eyaletine gittiğini hatırlattı. Büyükata yerinde derslerle ilgili şunları söyledi: “San Francisco şehrinde ‘İş Dünyasında Çok Kültürlü Yönetim’ dersini uygulamalı olarak tamamladık. Ders kapsamında Apple Campus, Google Campus, Paypal, Intel, Innovest, Facebook, Linkedin, Twitter, Yahoo şirketlerini ziyaret ederek yöneticileri tarafından sunumlarını dinledik. Bunun yanı sıra MBA öğrencilerimiz Wisconsin Milwaukee University ve Antalya Bilim Üniversitesi işbirliği ile uluslararası geçerliliği olan ‘Kalite Yönetimi’ sertifikası aldı.”